SAVAŞ SONRASI?

SAVAŞ SONRASI?

ABONE OL
Nisan 12, 2022 06:17
SAVAŞ SONRASI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAVAŞ SONRASI?
Sevgili okuyucularım;
Amerika’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu eski dışişleri bakan yardımcısı, ATT’nin Minsk Grubu’nun eski Amerikan kurucu üyesi, ABD’nin eski Azerbaycan büyükelçisi, Atlantik Konseyi’nin baş bilim adamı Matthew Bryza bakın ne açıklıyor.
Güney Kafkasya’daki barış çabalarında Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nicolas Paşinyan ile bir araya geldi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı münasebeti ile ” Azerbaycan-Ermenistan arasında ki dondurulmuş” barış “ üzerindeki olası etkisi hakkında yorumlar yapıyor.
Bryza sormak gerekir 30 Yıl ATT’nin MİNSK Gurubu olarak, Azerbaycan’ın işgal edilen toprakları ile mezalime ve Ermeni soykırımına uğrayanlar vatandaşları için hangi çözümü ürettiniz? 30 Yıl sustunuz, olanları görmemezlikten geldiniz ve Konuşmaktan itina ettiniz, UKRAYNA için feryat ederken mi aklınıza geliyor.
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV ve Ermenistan Başbakanı Nicolas Paşinyan ile her iki ülkeyle ilişkilerin geliştirilmesini görüşmek üzere bir araya geldiğini açıklıyor. Charles Michel yaptığı açıklamada, hem Cumhurbaşkanı Aliyev’in hem de Başbakan Paşinyan’ın iki ülke arasında bir barış anlaşmasına doğru ilerlemek istediklerini dile getirdiklerini söylüyor. Açıklamasında, İlham ALİYEV ve Nikolas PAŞİNYAN’ın dışişleri bakanlarına barış anlaşması hazırlamaları talimatını vermeyi kabul ettiklerini belirtildi.
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Güney Kafkasya’da istikrar, güvenlik ve kalkınmanın Avrupa Birliği için çok önemli olduğunu 30 Yıl sonrada olsa nihayet söylüyor..
Azerbaycan ve Ermenistan’ın ikili sınırlarının çizilmesi önemli olacaktır; Bu amaçla, 26 Kasım 2021’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMGK), Nisan ayı sonuna kadar bir Ortak Sınır Komisyonu kurmayı kabul ettiğini açıklıyor.
“Ortak Sınır Komisyonu’nun görevi, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ikili sınırın sınırlandırılmasını ve sınır hattı boyunca ve yakınında istikrarlı bir güvenlik durumu sağlamak olacaktır.” diyor.
Ermenistan ve Azerbaycan arasında liderleri, özellikle Güney Kafkasya’da iletişim ve etik altyapısının restorasyonunu tartıştılar. Cumhurbaşkanı Michelle, demiryolu hatlarının restorasyonu için atılan adımları taktir le karşıladığını belirtirken, Ekonomik ve Yatırım Planına uygun olarak ve genel projeleri tanımlamak için önerilen bir ekonomik danışma forumu kullanarak ilişkilerin geliştirilmesini desteklemeye hazır olduklarını açıklıyorlar, İLHAM ALİYEV ve Nikolas PAŞİNYAN ‘ın Liderler, toplantılarının sonuçlarını tamamlamak, izlemek ve ikili temaslarını sürdürmek için karşılıklı antlaşmaya vardıklarını belirtiyor.
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki diyaloğun önemini vurguluyor. Azerbaycan’ın Avrupa’nın enerji güvenliğindeki rolünü çok takdir ettiklerini de sözlerine ekliyor.
Nicole Paşinyan ve Charles Michel, Ermenistan-Avrupa Birliği ikili gündemindeki konuları, özellikle de AK’nin Ermenistan için açıkladığı 2,6 milyar avroluk yatırım ve ekonomik planın uygulanmasını da görüştüklerini belirtiyor.
Haydi kolay gelsin, “Ermenistan güneşe yüzünü dönerse, soğuk havalarda ısınır.” Ermenistan Halkının ekonomik refahı ve huzuru bölgesel barışa bağlıdır.
Azerbaycan Prezenti İlham ALİYEV her zaman yapılanlara rağmen barışı ön planda tutmuştur.
Rusya’nın artık Barış olduğunda Ermenistan Serhatlarını korumasına gerekte kalmayacaktır. Ortak Sınır Komisyonu’nun görevi, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ikili sınırın sınırlandırılmasını ve sınır hattı boyunca ve yakınında istikrarlı bir güvenlik durumu sağlamak olacaktır.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel, ayrıca Askeri kuvvetlerin uygun mesafede tutulmasını sağlamanın, önlemenin ve gerginliği azaltmanın önemli bir unsuru olduğunu vurguluyor.
Barış her devletin içinde ve dışında koruması gereken bir Fidan, yeşertmek gibi kurutmakta ellerindedir. Yeşertmek, yalnızca yeşertmek görevleri olmalıdır.
Azerbaycan’ın bu güne kadar Barış ve Sulhtan yana Gerçekleri, Yalnızca Gerçekleri yürüten Hariçte Yaşayan özellikle Türkiye de mevcut Diaspora kuruluş açıklamalarında İlham ALİYEV’in Barış politikasını alkışladıkları görülmektedir.
Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.