TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı; yerine Erhan Çetinkaya atandı
  • Kula Haberleri
  • GÜNDEM
  • TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı; yerine Erhan Çetinkaya atandı

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı; yerine Erhan Çetinkaya atandı

ABONE OL
Ocak 29, 2022 06:33
TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı; yerine Erhan Çetinkaya atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer görevden alındı; yerine Erhan Çetinkaya atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer’i görevden aldı.
Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Dinçer’in yerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya atandı.
TÜİK neden eleştiriliyordu?
Türkiye ekonomisi geçtiğimiz haftalarda tarihinin en ciddi kur dalgalanmalarından birini yaşadı.
Bu dönemde TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri de tartışma konusu oldu. Çünkü, alternatif enflasyon oranı yayımlayan oluşumların ve TÜİK’in açıkladığı veriler arasında büyük farklar kamuoyunun dikkatini çekti.
TÜİK, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 13,58 arttığını, TÜFE’nin yıllık bazda ise yüzde 36,08’e yükseldiğini açıkladı. Böylece yıllık enflasyon, Eylül 2002’den bu yana en üst düzeye yükseldi.
TÜİK’ten önce ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Aralık ayı tüketici fiyat endeksi hesaplamalarını kamuoyu ile paylaştı. ENAG’a göre Aralık’ta enflasyon yüzde 19,35 oldu. Günlük fiyat değişimleriyle hesaplanan enflasyon, yıllık bazda ise yüzde 82,81 olarak hesaplandı.
Muhalefetteki siyasi partiler ve birçok ekonomist de TÜİK’in verilerinin gerçek dışı olduğunu söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuyu görüşmek üzere Aralık 2021’de TÜİK’ten randevu istedi. Randevu alamayan Kılıçdaroğlu, ertesi sabah kurumu ziyaret edeceğini açıkladı ancak kurumun kapısından içeri alınmadı.
Kılıçdaroğlu, Ankara’daki TÜİK merkezinin önünde yaptığı açıklamada, “Devletin bilgileri ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Böylesi bir tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Buraya niye geldik?” dedi.

Erhan Çetinkaya kimdir?
Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Erhan Çetinkaya, Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulu’nda işletme yüksek lisansını tamamladı.
Vakıf Katılım’ın Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Çetinkaya, Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) görev aldıktan sonra Aralık 2019’da BDDK Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.