“OYUN TERAPİSİ”

“OYUN TERAPİSİ”

ABONE OL
Ocak 27, 2022 21:29
“OYUN TERAPİSİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OYUN TERAPİSİ

         Bu hafta sizinle oyunun çocuğun dünyasındaki yerini konuşmak istiyorum. Ama öncelikle yetişkinlere sormak istiyorum. Bugün oyun oynuyor musunuz? Bu soruya evet diyenler kendini şanslı hissetmeli. Yoksa o yaşları çoktan geçtik mi diyorsunuz. Küçükken toprağın içinde doğal ortamlarda oyun oynayan belki de son nesiller olabilirsiniz. Şimdiki nesillerde ise oyun alanlarının az oluşuyla ve doğal ortamların azalmasıyla oyun anlayışı da akıllı telefon tablet oyunlarına kaydı gibi gözüküyor.

Çocuklar için uyku ve yemek temel ihtiyaçsa oyunda temel bir ihtiyaçtır. Her çocuğun oyunu deneyimlemesi gerekir. Çünkü oyun yetişkin hayatı için bir prova sahnesidir. Oynadığımız evcilikler, takım oyunları, doktor hasta oyunları ileride gerçek hayatın bir parçası olacaktır.

Aileler terapistlere davranışlarla gelir. Çocuğum okula gitmek istemiyor, Çocuğum yeni doğan kardeşine vuruyor, çocuğum uyumuyor, çok tablet oynuyor, yemek yemiyor, kaç yaşına geldi tuvalet eğitimi kazanmadı, geceleri altına kaçırıyor… Sonra şu lafı işitiriz: Çocuğun mu var derdin var. Bizde şunu söyleriz: Bu derdin bir dermanı var. Terapistler bu sorunları anlamak için oyun terapisi yöntemiyle 2-11 yaş arasındaki çocukların davranışlarının altında yatan etkenlere odaklanır. Bu davranışın altında ne gibi bir eksiklik var? Kontrol, güç, onur, sevgi, şefkat… Terapiye gelen çocuklar eksiklikleri oyun terapisiyle keşfeder ve eksikliği tamamlar. Terapist burada ona eşlik eden kişidir. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Oyun terapisi sokakta oynanan oyundan da farklıdır. Çünkü duygusal gelişim, çocuğun güçlü bir ilişki kurduğu terapist ile oyun terapisinde gelişir. İyileşmenin olması için profesyonel birisinin onun oyununa eşlik etmesi gerekir. Çünkü oyun terapisi odasında çocuk oyunu sembollerle oynar. Oynadığı oyuncağın, seçimlerinin, çıkardığı seslerin, oynadığı rollerin metaforik bir anlamı vardır. Çocuğun yaşadığı travmalar metaforlar aracılığıyla anlamlandırılır ve travmatik ifadeler bedendeki bedensel ifadelerle anlam bulur. Aslında şöyle benzetme yapabiliriz. Yolculuğa çıktınız arabanızın motor sinyal ışığı yanmaya başladı ve arabanızı kenara çektiniz. Yolculuk yarım kaldı. Bir süre sonra tekrar çalıştırmaya çalıştınız motor çalışmadı ve sistem kendini kapadı. Psikolojik gelişim anlamında yola çıkan çocuktada, yanan sinyal lambalarını fark etmeye ve sinyalin (olumsuz davranışların) altındaki dinamikleri bulmaya çalışırız. Çünkü çocuğumuzun fiziksel gelişiminin yanında duygusal olarak da gelişimini tamamlayabilmesi için oyun terapisi yapılır.

Oyun terapisi
• Travmalarda
• Üzüntü korku, kızgınlık
• Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
• Kendi canını ya da diğerlerinin canını acıtma yumruk atma
• Boşanma ve ayrılıklarda
• İçe kapanma
• Güven eksikliği / depresyon
• Ailede değişimlere uyum sağlayamama
• Sebebi anlaşılmayan baş ve karın ağrılarında kullanılır.

Psikolog Ali ÇETİN
İnstagram: kulapsikolog
pskalicetin@gmail.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.