Emekli, Memur Yine Enflasyona Ezdirilecek Maaşlara % 59,5 Zam Yapılmalı « Kula Haberleri

18 Ocak 2022 - 13:46

Emekli, Memur Yine Enflasyona Ezdirilecek Maaşlara % 59,5 Zam Yapılmalı

Emekli, Memur Yine Enflasyona Ezdirilecek Maaşlara % 59,5 Zam Yapılmalı
Son Güncelleme :

04 Ocak 2022 - 9:56

Emekli, Memur Yine Enflasyona Ezdirilecek
Maaşlara % 59,5 Zam Yapılmalı
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu “TÜİK Aralık ayı enflasyonunu yüzde 13,58, yıllık enflasyonu ise yüzde 36,08 olarak açıkladı.
Burada dikkat çeken ayrıntı üretici enflasyonu. Yüzde 79,89 olarak açıklanan üretici enflasyonu önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarına yansıyacağını ve enflasyonun daha da artacağını göstermektedir.
TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının şaibeli olduğunu sürekli dile getiriyoruz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kapılarını kapatması ve bilgi vermemesi bunun göstergesidir.
Hükümet, TÜİK’in rakamlarını esas alarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25,5 memur ve memur emeklileri maaşların yüzde 30’,5 zam yapılmıştır.
Fakat zam daha emeklinin memurun cebine girmeden uçup gitmiştir. Çünkü son altı ayda yüzde 30’un altında zam gelmeyen bir tane bile ürün yok.
Emeklinin, memurun evinde kullandığı elektriğe, doğalgaza, tüpe, gelen zam maaşına gelen zamdan daha fazladır. Fiyatlar en az ikiye katlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki artışı mutfaktaki yangını söylemeye bile gerek yok.
Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yıllık enflasyonu yüzde 82,81 olarak açıklamıştır.
Emekli ve memur maaşlarının belirlenmesinde en önemli gösterge olan son altı aylık enflasyonu rakamlarıdır.
TÜİK’in hesaplamasına göre son altı aylık tüğketici enflasyonu yüzde 25,5’tir.
ENAG’ın açıkladığı aylık enflasyon rakamlarına bakarak Temmuz-Aralık dönemi enflasyonu yüzde 57,5 çıkmaktadır.
Dolayısı ile emekli maaşlarına % 57,5, memurlara ise yüzde 59,5 zam yapılması gerekmektedir.
Oysa iktidar, TÜİK’in rakam oyunları ile gizlediği gerçek enflasyonun yarısı kadar zam vermekte ve bunu da fedakarlık olarak göstermektedir.
Burada fedakarlık yapan AKP değil emekliler, asgari ücretliler ve memurlardır. Esnaftır, çiftçidir, sanayicidir.
Cumhurbaşkanı, iktidar temsilcileri emekliyi, memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz diye ahkam keserken, aslında iki üç yerden ballı maaşlar bağladığı saray çevresinden bahsediyormuş. Yoksa asgari ücretliyi, emekliyi, memuru düşündüğü yok.
19 yıldır insanca yaşam koşullarından mahrum bırakılan emekliler, dul ve yetimler memurlar, asgari ücretliler 2022 yılında da enflasyon karşısında ezilmeye devam edecektir.
Çözüm bellidir. Hemen seçim, derhal seçim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.