Ayyıldız “Bulaşıcı Hastalıkları Önlemenin En Etkili Yolu Aşıdır”

Ayyıldız “Bulaşıcı Hastalıkları Önlemenin En Etkili Yolu Aşıdır”

ABONE OL
Ağustos 26, 2021 15:36
Ayyıldız “Bulaşıcı Hastalıkları Önlemenin En Etkili Yolu Aşıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayyıldız “Bulaşıcı Hastalıkları Önlemenin En Etkili Yolu Aşıdır”

Kula İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak kırsal mahallelere bizzat İlçe Sağlık Müdürü Dr.Aybüke Aslı AYYILDIZ`ın da başında olduğu  mobil aşı ekipleri ile  ulaşıyor. Ekipler sahada aşı çalışmalarına gitmeden önce bölge halkına muhtarlar ve aile hekimleri aracılığı ile ulaşıyor aşı ekiplerinin geleceği gün konusunda vatandaşlar bilgilendiriliyor aşıya davet ediliyor. Kurulan aşı standlarında toplu aşı çalışması yapılırken, yatağa bağımlı ve engelli olan vatandaşlar evlerinde ziyaret edilip aşıları yapılıyor. Süreç dahilinde tüm mahallelere ulaşmak hedefleniyor. Ayrıca hastanede ve aile hekimliklerinde ara vermeksizin aşı çalışmalarının sürdüğünü belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aybüke Aslı AYYILDIZ tekrar kapalı günlere dönmemek için tedbirlere uymanın ve aşı olmanın önemini belirterek  “Covid-19`un bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayalım. Bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili yolu aşıdır.” dedi

Dr.Ayyıldız yeni tedbirler kapsamında aşı olmayan vatandaşlara toplu alanlara girişlerde ve şehirlerarası yolculuklarda test zorunluluğu getirildiğini hatırlattı : “Covid`e karşı en güçlü silahımız aşı olmak sağlık personellerimizin çabalarına aşı olarak ve tedbirlere uyarak destek olalım.” diyerek tüm vatandaşları aşı olmaya davet etti.

 

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren;

  • Şehirlerarası seyahatlerde aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşımaraçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.
  • Aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. “Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.