Yurtdışından Gelen 25 Öğrenci Erasmus Plus Projesi İle Manisa’yı Gezdi « Kula Haberleri

21 Ocak 2022 - 15:26

Yurtdışından Gelen 25 Öğrenci Erasmus Plus Projesi İle Manisa’yı Gezdi

Yurtdışından Gelen 25 Öğrenci Erasmus Plus Projesi İle Manisa’yı Gezdi
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2021 - 9:10

52 views

Yurtdışından Gelen 25 Öğrenci Erasmus Plus Projesi İle Manisa’yı Gezdi

Erasmus Plus “Gençlik Hareketliliği Projesi” kapsamında Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya ve Türkiye’den 25 öğrenci eğitim aldılar, jeopark alanında gezi ve incelemelerde bulundular.

Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkı olan Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı günümüzden yaklaşık 12 Bin yıl önce meydana gelen volkanik hareketlilik sonu oluşmuş ve Türkiyenin genç yanardağları arasında yer alıyor.

Yüzlerce kilometrekareye yayılan lav akıntılarıyla, Amasyalı tarihçi Strabon’un coğrafya kitabı “geographika’ya” konu olan ve geniş yer tutan alan günümüzde yerbilimcilerin ilgi odağı haline geldi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında, Kula ve Salihli İlçeleri idari sınırları içerisinde kalan ve 73 adet jeosit alanına sahip Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı yurtiçi ve yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim alanı oldu.

Bir hafta boyunca süren eğitim ve tanıtım çalışmalarında Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya’dan gelen öğrenciler, ülkelerinde bulunan jeoparklar hakkında sunumlar yaptı.

Öğrenciler, İncil’de adı geçen 7 kiliseden birisi olan Sardes antik kenti, Adala Kanyonu, Kula Peribacaları, Kula Divlit ve lav akıntıları ile sandal volkanlarını gezdiler.

Erasmus Plus “Gençlik Hareketliliği Projesi” koordinatörü Özlem Kaya, 18 ile 30 yaş arası Türkiye, Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya’dan katılan 25 öğrenciyi Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkında ağırladık. Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje sayesinde ülkemizin tanıtımına katkı sağladık ve yabancı ülkelerin jeoparklara bakış açısını kavradık. Bundan sonrada bu tür projeler üreterek ülkemizin tanıtımına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kula-Salihli UNESCO Global Jeopark Müdürü Yiğit Karakuzu AA muhabirine, “Katıldığımız Avrupa Birliği projesi kapsamında yurtdışından gelen jeopark elçilerini bu gün jeoparkımızda ağırladık. Bir haftadır süren etkinliklerimizde, bizler Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkımızla ilgili sunumlar gerçekleştirdik. Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya’dan gelen misafirlerimizde kendi ülkelerinde bulunan UNESCO sertifikalı jeoparkları hakkında sunumlar gerçekleştirdiler ve bilgi alışverişinde bulunduk.” diye konuştu.

Programın son gününde, Tarihi Kula sokakları ve konaklarını gezen öğrenciler, fotoğraf çektiler, özçekim yaptılar.

Erasmus Plus, Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya, Kula, UNESCO, Jeopark, Drone fotoğrafı, Drone, Uçangöz,

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.