Romanya’dan Türkiye’ye Yunus Emre’nin İzinden Geldiler « Kula Haberleri

21 Ocak 2022 - 13:34

Romanya’dan Türkiye’ye Yunus Emre’nin İzinden Geldiler

Romanya’dan Türkiye’ye Yunus Emre’nin İzinden Geldiler
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2021 - 9:13

98 views

Romanya’da yaşayan 150 Bin Türk’ü temsil eden Romanya Türk Demokrat Birliği, Romanya’da yaşayan Türklerin kültürel özellerinin yaşatılması için çalışmalar yürütüyor.

 

Romanya Türk Demokrat Birliği tarafından hazırlanan ve Romanya Devleti tarafından desteklenen ‘Yunus Emre’nin İzinde’ projesi kapsamında Romanya Türk Demokrat Birliği’nin ülke genelinde bulunan 30 şubesinden Kadın Komisyon Kolu temsilcileri Kula’yı ziyaret etti.

Romanya’da Türk toplumunu temsil etmek amacıyla 1990 yılında ‘Romanya Türk Müslüman Demokratik Birliği’ olarak kurulan ve 1993 yılında ise ‘Romanya Türk Demokrat Birliği’ ismini alarak yoluna devam eden parti, Romanya’da yaşayan 150 Bin Türkü temsil ediyor.

Romanya Türk Demokrat Birliği Kadın Komisyon üyeleri, Romanya Devleti tarafından desteklenen ‘Yunus Emre’nin izinde projesi kapsamında İstanbul, İzmir, Bursa ve Manisa’da ziyaretlerde bulundu.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’u ziyaret eden komisyon üyeleri, Romanya’da gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Yapılan ziyaretten dolayı memnun kaldıklarını ve Balkanlarda, Osmanlının izinin hala devam etmesinin ve Türk kültürünün hala yaşatılmasından büyük gurur duyduğunu belirten Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, turizm noktasında Kula önemli bir durak. Mezarının Kula’da olduğuna inanılan Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre’yi ziyarete gelmeniz bizim için çok önemli. Sizlerin sayesinde Balkanlarda hala Türk kültürü yaşıyor ve yaşamaya da devam edecek diye konuştu.

Tarihi Kula sokakları, taş ve ahşap işçiliğinin ön plana çıktığı konakları ziyaret eden üyeler, evlerin hikayelerini dinledi.

Emre Mahallesinde türbesi olduğu inanılan Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre’yi ziyaret eden komisyon üyeleri dua etti, hayır dağıttı.

Romanya Türk Demokrat Birliği Kadın Komisyon üyesi Filiz İsmail, Romanya’da Osmanlı’dan kalan mirasımıza sahip çıkmak ve bu mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Romanya Devleti tarafından desteklenen ‘Yunus Emre’nin İzinde’ projemiz kapsamında 35 kişilik bir heyet ile Türkiye’yi ziyaret ettik. İnşallah bundan sonrada ziyaret etmeye ve faaliyetlerimizi devam ettirmeye gayret edeceğiz dedi.

Romanya Türk Demokrat Birliği, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Romanya, Yunus Emre, Tabduk Emre, Kula,

 

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’u makamında ziyaret etti. Kula Evleri, Kula pazarını ve Yunus Emre ve Hocası Tabduk Emre’yi ziyaret eden Kadın Komisyon Üyeleri, Asırlardır bozulmadan günümüze ulaşan Kulamızı gezdi. 150 Bin Türk Vatandaşımızın yaşadığı Romanya’da Türk kültürünü, örf ve adetlerimizi yaşatan, gelecek nesillere aktaran, bunu da misyon haline getiren Kadınlarımıza minnettarız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.