OLİMPİYATLAR – TOKYO ve ABD

OLİMPİYATLAR – TOKYO ve ABD

ABONE OL
Temmuz 26, 2021 07:23
OLİMPİYATLAR – TOKYO ve ABD
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

OLİMPİYATLAR – TOKYO ve ABD

 

Sevgili Okurlarım;

 

Her şehrin kendine has bir Hikayesi var, Tokyo da bunlardan biri.

Bazı şehirlerin kuruluşunda savaşlar 0 Şehrin insanlarını, Doğasını ve kentsel dokusunu yok eder. Bazılarında doğayla mücadele, bazılarında Ticaret yollarını, Nehirlerini, akarsularını ve denizlerini saldırgan emperyalist güçler egemenlikleri altında tutarlar.

1941-1945 Amerikan-Japon Savaşı günümüze insanlık acılarıyla çok vahim zor ve ciddi kötü sonuçlar bıraktı. ABD – JAPONYA kanlı savaşında nedenleri nelerdi? Nasıl ve nelere gebe bıraktı tarihi. Savaşın sonuçları nasıl oldu? ABD-Japon Savaşı’nda kim kazandı?

Kaybedenle kazananlar oldu;

Japonya, 1941’de askeri operasyonlar yürütüyor Çin, Amerika ile bir savaş başlatmaya hazırlanıyordu, 8 Aralık 1941’de, ABD Başkanı Franklin Roosevelt başkanlığında Japonya’ya savaş ilan etti ve İkinci Dünya Savaşı’na resmen girmiş oldu.

JAPONYA Pearl Harbor üssündeki saldırısından hemen sonra Amerika’ya ait olan Guam ve Wake adaları Amerika Birleşik Devletleri’nin karışıklık ve karmaşasından faydalanarak başarı yakaladı. Mart 1942’ye gelindiğinde, Japonlar zaten Avustralya sahillerine girmişti, Avusturalya’yı ele geçiremediler, savaşın dört ayrı sürecinde, Japonya olağanüstü sonuçlar elde etti. Malezya yarımadası, Hollanda Batı Hint Adaları toprakları, Hong Kong, Filipinler, güney Burma ilhak edildi. Japonya’nın ilk aşamadaki zaferleri sadece askeri değil bölgesel güç kullanımına bağlı,       Aralık 1941 – Mart 1942’de Japonya, 200 milyon nüfusuyla 4 milyon kilometrekareden fazla toprak işgal etmişti.

Temmuz 1945’te Japon hükümetine Kapitülasyon önerildi, ancak Japonya’ya, ABD uçaklarının Japon Hiroşima ve Nagazaki kentlerine nükleer saldırı düzenlemesinden kısa bir süre sonra kapitülasyonu kabul etmeyi reddetti.

2 Eylül 1945’te, Japonya’nın teslimiyeti “Missouri” gemisinde kabul edildi. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya arasındaki savaşın sona ermesiydi, İkinci Dünya Savaşı’nın kendisi gibi, Japonya için resmi olarak kabul görürüldü. İkinci Dünya Savaşı, San Francisco Antlaşması’nın imzalanmasıyla 1951’de sona ermiş oldu.

Nükleer saldırı olan ilk şehire18 kilogram kapasiteli bir bomba, Hiroşima kentine nasip oldu. Nükleer Bomba, B-29 bomba 6 Ağustos 1945’te sabah gün ağarırken düştü. Kent Nüfusunun kayıbı, yaklaşık 100-160 bin kişidir. Üç gün sonra, 9 Ağustos’ta Nagazaki şehri yine ABD tarafından bombalandı, patlamanın gücü yirmi tondu, çeşitli tahminlere göre, yaklaşık 60-80 bin insan yok oldu. Atom silahların kullanımının etkisi Japon hükümetini kapitülasyonu kabul etmeye zorladı.

2 Eylül 1945’te yenilgi ilan edildikten sonra Japonya’nın işgalini Amerikan birlikleri tarafından başlatıldı. San Francisco Barış Antlaşması yürürlüğe girdikten sona işgal, 1952 yılına kadar sürdü. Japonya’nın yenilgisinden sonra askeri ve hava gücü oluşturması yasaklandı.

Japonya, yeni bir anayasa, yeni bir parlamento kabulü ile samuray sınıfı  kaldırıldı, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki savaş büyük kayıplar getirdi bu ülkelerin halkları. ABD, 106 binden fazla insanı kaybetti. Amerikalı askerler tarafından yakalanan 27.000 savaş esirinden 11 bin kişi esaret altında öldürüldü. Japon tarafındaki kayıplar yaklaşık 1 milyon askere ve çeşitli tahminlere göre 600 bin sivile mal olmuştu. Kayıp Japon askerlerinin bazıları gizlendikleri ormanlardan 20-30 yıl sonra bulunduklarında savaşın bittiğinden haberdar olmadıklarını anlattılar.

 

Tarihin gerisine gidildiğinde; japon kabile liderlerinden Edo Shigenaga, kalici bir yerleşim yeri kurmaya karar verdiginde 1100’lu yillardı, bu yillarda bu yerleşim birimine (Edo’nun) ismi verilmisti.

Bu gunkü Tokyo’ 1500’lu yillarda Japonya’nin iki başkentin den biriydi, Japon imparatorunun yaşadığı, kültürel ve ekonomik baş kent olan kyotu, digeri japon askeri liderlerinin yasadigi, askeri baş kenti Edo ve bu günkü adıyla (Tokyo).

Tokyo Olimpiyatları’nda Amerikan diplomatik takımına liderlik eden ABD first lady’si Jill Biden Japonya’da boy gösterisi yapmaya başladı.

Olimpiyat Oyunları Corona virüs pandemi, nedeniyle bir yıl ertelenmesine rağmen,  halen gölgesinden kurtulmadı. Seyircisiz bir Olimpiyat’a ev sahipliği yapmaktadır.

ABD’nin First Lady’isi, Bayan Biden, Japonya Dışişleri Bakanı tarafından karşılandığı Yokota Hava Üssü’ne geldikten sonra Başbakan Yoshihide Suga ve eşi Mariko Suga ile akasaka Sarayı’nda planlanan bir yemeğe katıldı. Cuma günü İmparator Naruhito ile İmparatorluk Sarayı’nda da bir araya gelecek.

Ancak bundan önce First Lady’nin Team USA ile sanal bir toplantı yapmasıda bekleniyor. Bayan First Lady Biden, olimpiyat oyunlarının açılış törenine iki kişilik bir heyet kapsamında katılacak. Büyükelçi olmadığı için elçiliğin geçici iş avukatı vekili Raymond Green de ona rehberlik edecek.

Associated Press Haber ajansı, Tokyo’daki koronavirüs enfeksiyonlarının Çarşamba günü altı ayın en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu. Ve Salgın nedeniyle kentte dördüncü olağanüstü hal ilan edildi.

Savaş ve barış Lev Tolostoy’un eseri Tokyo’yu anlatmasa da Romanın ismi bir çağrışıma “Çan’ları çalmaktadır.”

Bu arada bizim Filelerin “Sultanları” Çin takımı karşısında olimpiyatlarda başarıya koşuyor. Halter ise, Naim Süleymanoğlu’suz yetimleri oynuyor. Umudumuz Güreşler olsun.

Olimpiyatlar 8 Ağustos’ta sona erecek, Seyircisiz alkışsız. COVİD-19’a teslim olmuş.

Sağlıklı yaşayın , sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.