İnşaat sektörü, sorunlarla ve artan maliyetlerle baş etme çabasında « Kula Haberleri

21 Ekim 2021 - 03:20

İnşaat sektörü, sorunlarla ve artan maliyetlerle baş etme çabasında

İnşaat sektörü, sorunlarla ve artan maliyetlerle baş etme çabasında
Son Güncelleme :

23 Haziran 2021 - 7:12

22 views

İnşaat sektörü, sorunlarla ve artan maliyetlerle baş etme çabasında

 

İnşaat malzemelerine üst üste gelen zamlar nedeniyle maliyetlerin katlanılmaz boyutlara ulaştığı inşaat sektörü çıkış yolu arıyor. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, sorunlarını çözme konusunda muhatap bulamamaktan yakındı.

 

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, özellikle son 6 ayda inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun yanı sıra, döviz kurlarına bağlı olarak inşaat malzemelerinde arka arkaya meydana gelen fiyat artışlarını da dikkate alarak, inşaat sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. İnşaatçıların yoğun olarak ilgi gösterdiği toplantıda, sektörün sorunlarını tespit etmeye yönelik olarak, üyelerle yapılan anketin sonuçları da değerlendirildi.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, geçtiğimiz yıl konut sektörüne yönelik uygun faizli kredilerin, sektöre doping etkisi yaşattığını ve hazır binaların tamamına yakınının bu dönemde satıldığını, özellikle yılbaşından bu yana demir, çimento ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan yüksek oranlı zamların ise yeni bina yapımını sekteye uğrattığını kaydetti. Yüksel, “Artan maliyetlerle birlikte konut fiyatları da arttı. Bunun yanı sıra, ev almak isteyenler de artık uygun faizli kredi bulamıyor. Müteahhit yeni ev yapamıyor. Dolayısıyla sektörde döngü sağlanamıyor” diyerek genel bir tablo çizdi.

Kredilere ulaşılamıyor

İnşaat sektörü değerlendirme toplantısında öncelikle, üyelere uygulanan ankete verilen yanıtlar okundu. Ankete katılan inşaatçıların ağırlıklı olarak maliyet farkları nedeniyle önünü görememek ve geleceğe ilişkin plan yapamamaktan yakındığı görüldü. İnşaat sektörü temsilcileri, krediye kolay ulaşamadıklarını, “Nefes Kredisi” gibi uygun faizli ve geri ödemeli kredilere ulaşmak için gerekli olan kriterlerin çok katı olduğu görüşünde birleşti. İnşaatçılar, “Verilen kredilere küçük işletmelerin ulaşması mümkün değil. Çünkü borçlu olmayan işletme yok. Bu verilen krediler ancak büyük firmaların işine yarar.” şeklinde görüş belirtti.

Otopark yönetmeliği sorun

Mimar ve müteahhitler, yeni yapılacak binalarda otopark şartının hala belirsiz olmasından dolayı projelerin başlatılamadığını, Salihli Belediyesi’nden bu konuda tatminkar cevap alamadıklarını ifade ettiler. İnşaatçılar, ada bazında otopark konusunun fazla sorun teşkil etmediğini, fakat kentsel dönüşüme giren daha dar alanlarda otopark yönetmeliğinin mevcut haliyle uygulanmasının mümkün olmadığını kaydettiler. Müteahhit ve projeciler, bu konudaki sorunun çözümünde Ticaret ve Sanayi Odası’nın arabulucu olmasını istediler.

Salihli TSO’nun Kula’daki inşaat sektörü temsilcisi Mehmet Yavaş ise yapı denetimi konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Yavaş, bu sorunun çözümü konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yardım alınmasının yararlı olacağı görüşünü savundu.

Mimar Daniş Tavas da sektörün faiz- kur ve enflasyondan oluşan üçlü bir kıskacın içinde bulunduğuna ve bu kıskaçtan yıllardır kurtulmanın mümkün olmadığına vurgu yaptı. Tavas, “Bir projeye başlayacağımızda konut sahibiyle anlaşırken sürekli tedirginiz. Maliyet konusunda bir öngörüde bulunmak çok zor. Uçurum giderek artıyor” dedi.

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışlarına yetişmekte zorluk çektiklerini belirten Taliye Girgin de, “Özellikle son 2 ayda malzeme fiyatları çok hızlı arttı. Satılan malın yerine yenisini koyamıyoruz” şeklinde düşüncesini paylaştı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.