Ayyıldız “Tansiyon ve Kalp” « Kula Haberleri

23 Ekim 2021 - 14:25

Ayyıldız “Tansiyon ve Kalp”

Ayyıldız “Tansiyon ve Kalp”
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2021 - 9:24

10 views

Ayyıldız “Tansiyon ve Kalp”

 

Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aslı Ayyıldız Tansiyon ve Kalp hastalıkları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

Dr. Ayyıldız “Kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilk sırada yer almaktadır.Ülkemizde nüfusun yarısından fazlası tansiyon hastasıdır ve pek çoğunun tansiyon hastası olduğundan haberi yoktur.

Bir hekime başvurarak kan basıncı (tansiyon), kolesterol, glikoz düzeyi ölçümleri, kilo kontrolü ve vücut kitle indeksi ölçümü mutlaka yapılmalıdır.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon atardamar sistemi içindeki kan basıncıdır. Kalbin atardamar sistemine kan pompalandığında oluşan basınç büyük tansiyon, kalbin gevşeme anında ölçülen basınç küçük tansiyon olarak adlandırılır.

Normal Tansiyon Değeri Nedir?

Uzun araştırmalar sonucunda yaş gruplarına bağlı kabul edilmiş değerler olsa da, herkesin bünyesinin farklı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bir kişinin tansiyonundaki anormallikleri doğru tespit edebilmek için, kişinin tansiyon takibi yapılmalıdır. Özellikle gebelerde bu takibin yapılması hayati önem taşımaktadır.

Örneğin kendinden düşük tansiyonlu bir kimse (tansiyonu kabul edilen değerlerin altında olan fakat günlük yaşamını sürdüren) hipertansiyon belirtileri ile bir sağlık personeline başvurduğunda kişinin tansiyon ölçümü normal kabul edilen değer aralığında çıkmakta, ancak çıkan normal değer bu kişi için anormal nitelik taşır ve kişi kendi için ideal değeri bilmediğinden müdahalede gecikme yaşanması hayati tehlike doğurmaktadır.

Tansiyon ölçmeden önce 5dk oturup dinlenmeli ve ölçüm koldan yapılmalıdır.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon):

Birincil ve ikincil sınıfları olup pek çoğunun kesin nedeni bilinmemektedir. Çeşitli böbrek hastalıkları, kullanılan ilaçlar, gebelik, beyin tümörleri alkol kullanımı gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Ailesel yatkınlık, Obezite, alkol-tütün alışkanlığı olanlar, tuzu fazla tüketenler, stres, doğum kontrol hapı kullanan kişilerde ve kadınlara göre erkeklerde hipertansiyon hastalığına daha sık rastlanır.

Belirtileri:

Hiçbir şekilde belirti vermeden ortaya çıkabildiği gibi, ense kökünden başlayan baş ağrısı, bulantı, kusma, burun kanaması bulanık görme ya da gözlerin kanaması gibi belirtilere rastlanır.

Hipertansiyon damar sertliği oluşturur. Beyin kanaması, felç geçirme olasılığı, kalp hastalıkları kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.

Korunma Ve Tedavi Yöntemleri:

Hareket Edin

Hareketsizlik birçok ciddi hastalığın temelini oluşturan sağlık sorunlarına neden olur. Çocukluk çağında karşılaşılan Obezite, Diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği erişkinlikte kalp hastalığı oluşma riskini büyük oranda arttırmaktadır.

Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektirmez. Haftada 5 kez 30 dakika süreyle yürüyüş başta olmak üzere orta zorluktaki aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinleri Tüketin

İşlenmiş gıdalar kalbin en büyük düşmanıdır. En yaygın 10 ölüm nedeninin 4`ü sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan orantılıdır.

Şeker, tuz, doymuş yağ ve trans yağ içeren besinler yerine meyve-sebze açısından zengin kalp dostu bir beslenme şekli tercih edilmelidir.

Tütüne Hayır

Tütün kullanan her iki kişiden biri tütünle ilişkili hastalıklar sebebiyle ölmektedir.

Sigarayı bırakmak ve pasif içicilikten (sigara dumanına maruz kalmak sonucu solumak) kurtulmak kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

Kan Değerlerinizi ve Kilonuzu Kontrol Edin

Hekiminizin belirlemiş olduğu davranış-beslenme  rejimine uygun davranmak,düzenli kilo kontrolü kalp sağlığınızı korumakla birlikte yaşam kalitenizi arttırır.

 

Tansiyon hastalığının en etkin tedavisi korunmaktır. Kişinin hipertansiyona yol açan nedeni ortadan kaldırılması ve ilaçsız tedavi önceliğimizdir. Basit fakat etkili tedbirler sonrası istenen sonuç elde edilemezse ilaç tedavisi gündeme gelir”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.