Tarihi Çarşı’da Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları Başladı
  • Kula Haberleri
  • 1
  • Tarihi Çarşı’da Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları Başladı

Tarihi Çarşı’da Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları Başladı

ABONE OL
Haziran 6, 2021 12:51
Tarihi Çarşı’da Sokak Sağlıklaştırma Çalışmaları Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) işbirliğiyle Kula’nın tarihi çarşısında sokak sağlıklaştırma çalışmaları başladı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, çalışmanın başladığı tarihi çarşıda esnafları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula turizmine kazandırdığı 6 adet tarihi Kula evi restorasyonunun ardından önemli bir adım daha attı. 2016 yılında Kula ilçesi Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan 17-19 yy. aralığında Osmanlı ve Türk sivil mimarisi unsurlarını taşıyan 96 adet dükkanın cephe sağlıklaştırmasını içeren röleve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmaları Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun tarafından başlamıştı. Tarihi çarsındaki esnafların turizme açılmasına öncülük edecek sokak sağlıklaştırma projesi başladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ederek yer teslimini yüklenici firmaya yaptığı ve Manisa YİKOB tarafından da finans desteği verilen Yunus Emre Caddesi sokak sağlıklaştırma projesinde ilk çalışmalar başladı.  Kula’ya gelen yerli ve yabancı turistlere yönelik daha fazla cazibe çekebilmek amacıyla turizm altyapı çalışmaları çerçevesinde kapı, pencere ahşap doğramaları, çatı, tabela ve dış cephe yenilemeleri yenilecek 96 adet dükkanın bulunduğu çarşının tarihi dokusunun korunarak gelecek nesillere aktarılması için sokak sağlıklaştırma projesine başlandı. Projeyle birlikte çarşının kanalizasyon, yağmur suyu tahliye sistemleri, içme suyu şebekesi MASKİ tarafından tamamen yenilenecek. Altyapının yenilemesinin ardından tarihi dokuya uygun üst yapı kaplama çalışmaları da yapılacak cadde 10 ay gibi süre sonunda tarihi ihtişamına kavuşarak görüntü kirliliklerinden kurtarılmış olacak. Çalışmaların başladığı noktada incelemelerde bulunan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, yüklenici firma yetkilileri ile birlikte esnafları çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

 

 

Başkan Tosun, “Bir Hayal Daha Gerçekleşiyor”

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, esnafları bilgilendirdiği incelemelerde; “7. ve 19 yy. aralığında Osmanlı-Türk mimarisi unsurlarını barındıran kargir ve taş işciliğinin ileçmizdeki en güzel örneklerini yansıtan Yunus Emre Caddemizde bulunan tarihi dükkanlarımızın cephe sağlıklaştırma çalışması bugün itibariyle başladı. Esnaflarımızın geçirdiği bu zor zamanlar aklımızda bulundurarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ile yaptığımız çalışmalar neticesinde esnafımıza maddi olarak yük olmadan tarihi çarşımızda bulunan dükkan cephelerinin tarihi görünümüne kavuşması ve altyapısı üst kaplaması ile bütün olarak sokak sağlıklaştımasını gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. 2016 yılında röleve, restorasyon, restitasyon projeleri hazırlanan bu projenin, %50’si Manisa Valiliği YİKOB %50’si de Büyükşehir Belediyemiz tarafından finanse ediliyor. Manisa Valimiz Sn. Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Cengiz Ergün olmak üzere bu projenin başlamasında emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Cadde esnafımıza ve Kulalı hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” açıklamasında bulundu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.