SAĞLIKLI GIDALARI ÜRETEREK İNSAN SAĞLIĞININ ÖN PLANA ÇIKARMASI GEREKİYOR

SAĞLIKLI GIDALARI ÜRETEREK İNSAN SAĞLIĞININ ÖN PLANA ÇIKARMASI GEREKİYOR

ABONE OL
Haziran 6, 2021 14:52
SAĞLIKLI GIDALARI ÜRETEREK İNSAN SAĞLIĞININ ÖN PLANA ÇIKARMASI GEREKİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçe Tarım Müdürlüğü, Kula Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ortaklaşa düzenledikleri gıda üretim ve perakende çalışan iş yerlerinin tüketim amaçlı üretim yapan tesislerinde çalışanlara hijyen eğitimi veriliyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası, toplum sağlığının ön planda tutulması amacıyla düzenlediği programda, gıda üretimi yapan işyerlerinde çalışan personeline hijyen eğitimi verilmeye başladı. Kula Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen eğitimde katılımcılara toplum sağlığının korunması, hijyenik ortamlarda çalışılmaları gerektiğini belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytekin Şadan, İlçe Tarım Müdürlüğü ve odamız ile birlikte düzenlenen esnaflara yönelik hijyen programlarına devam ediyoruz, İlk gün Lokanta İşletmecilerine, İkinci gün Kahvehane işletmecilerine, üçüncü gün Fırıncılar ve Büfe işletmecilerine, Dördüncü gün ise Kasap esnafımıza hijyen konusunda bilgilendirmeler yapacağız diyen Şadan inşallah bu çalışmalarımız hedefine ulaşır dedi.

İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Bilgin Sarısu Esnaf ve Sanatkârlar Odasıyla birlikte düzenlediğimiz programda gıda ile uğraşan esnaflarımızı hijyen’e  öncelikle önem vermeleri konusunda bilgilendiriyoruz, Esnaflarımızın kaliteli ve sağlıklı gıdaları üreterek insan sağlığını ön plana çıkarması gerektiğini düşünüyoruz dedi.

Düzenlenen hijyen eğitimi programı sunumlarını Kula İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli gıda Mühendisleri Mutlu Çakır ve Yahya Aybar gerçekleştiriyor.

Programa Katılan Katılımcılarada sembolik olarak tek kullanımlık Bone ve İş önlüğü dağıtıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.