CHP’Lİ BİÇER; “24 HAZİRAN’DA ZAFER HALK İTTİFAKININ OLACAK”

CHP’Lİ BİÇER; “24 HAZİRAN’DA ZAFER HALK İTTİFAKININ OLACAK”

ABONE OL
Haziran 6, 2021 15:35
CHP’Lİ BİÇER; “24 HAZİRAN’DA ZAFER HALK İTTİFAKININ OLACAK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Haziran erken seçimleri öncesi siyaset arenasının ateşi yükselirken ulusalajans.com Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hakan Özen yapacağı özel röportajlarla siyasetin nabzını tutmaya çalışacak. Özen’in bugünkü röportaj konuğu CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer oldu. Erken seçime giden süreci anlatan CHP’li Biçer seçimlerde kazananın halk ittifakı olacağını kaydetti.

 CHP’li Biçer; “24 Haziran’da zafer halk ittifakının olacak”

H.Özen- Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 24 Haziran’da yapılacak olan erken seçimlerin devletimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan erken seçim kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

T. Yıldız Biçer- 16 yıldır iktidarda olan bir parti var ve bu partinin tüm yetkileri elinde bulunduran, başkalarına söz hakkı tanımayan bir lideri var. Şimdi o lider partisi 16 yıldır iktidarda olmalarına ve ittifak yaptıkları MHP’yi yanlarına almış olmalarına rağmen son konuşmasından bir gün öncesine kadar, “Erken seçim olmayacak” derken ne hikmetse MHP Genel Başkanı Sayın devlet Bahçeli’nin konuşmasının ardından erken seçimin 24 Haziran’da yapılacağını ilan etti. Halbuki aynı kişi daha önceki süreçte erken seçim muhabbetini ortaya sürenlere en sert şekilde suçlama yöntemini seçmişti. İktidar Partisinin lideri olan bu kişi “erken seçim olmayacak” demesine rağmen 15 Temmuz’u ve Suriye sınırındaki krizi gerekçe göstererek erken seçimin yapılması hususunda Devlet Bahçeli’yi haklı görüyor. Bu noktada baktığımızda bu liderin, Devlet Bahçeli’nin erken seçimi gündeme getirmese bunu söylemeyecek bir profile sahip olduğunu görüyoruz. Öncelikle bu hal ve duruş çok büyük bir güvensizlik nedeni bence. Milletvekilliğim bir yana bir Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olarak düşündüğümde ve hatta bu partiye oy veren bir kişi dahi olsam kendisine bu zamana kadar neden bunu düşünmedin, Devlet Bahçeli erken seçimi gündeme getirmese sessiz kalıp 2019’u mu bekleyecektin? diye sorarım. Ben konuya Cumhuriyet Halk Partisi mensubu bir Milletvekili olarak değil de tarafsız bir vatandaş olarak baktığımda bunlar aklıma geliyor. Çünkü biz öncelikle milletimize karşı sorumluyuz ve kendimizi sokaktaki vatandaş yerine koyup empati yapmayı başarmalıyız. Meclisin tüm yetkisini kuvvetler ayrılığı ilkesini ve dengesini ortadan kaldırarak verdiğiniz bir liderin 24 saatte düşüncesi değişebiliyorsa çok vahim bir durum söz konusu demektir.  İnanıyorum ki toplumun sağduyu sahibi büyük bir kesimi de aynı şekilde düşünüyor.

H.Özen- Sizce erken seçimi ne tetiklemiş olabilir?

T. Yıldız Biçer- Bildiğiniz üzere erken seçim açıklamasından bu yana çeşitli söylentiler gündemde yerini almış durumda. Cumhuriyet Halk Partisine ve diğer partilere mensup Milletvekili arkadaşlarımızla Mecliste yoğun bir tempoda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Acaba bir şeylerden mi korkuyorlar ve bu korktuklarını ifade edemiyorlar mı? diye insanın sorası geliyor. Çünkü iktidar partisi lideri aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde davranması kendisi açısından da çok büyük bir itibar ve güven kaybı. Ne olursa olsun, “Erken seçime gidiyoruz diyemedi ve Devlet Bahçeli’yi öne sürdü” diyenler var. “Durumun pekala farkındaydı ama kendisi erken seçime gidiyoruz diyemedi. Çıkıp ben bu ülkeyi yönetemedim bu nedenle erken seçime gidiyoruz diyemediği için bunu Bahçeli’ye söyletti” düşünenler de var. Recep Tayyip Erdoğan 24 saat içerisinde bu denli tutarsız davranış ve söylemiyle vatandaş karşısında da aşırı güvensizlik ve kararsızlık ortamı oluşturmuştur, itibarı da zedelenmiştir. Bahçeli ve Erdoğan arasındaki erken seçim söylemi de bir danışıklı dövüşse o daha da garip bir şey. Bir partisi ya da siyasi lideri seversiniz, sevmezsiniz o başka bir durum ama siyaset öncelikle bir güven işidir. Referandumdan önceki seçimlerde de sürekli “Koalisyonlar olmasın. Koalisyonlar ülkeyi bu duruma getirdi” diyorlardı. Şimdi adına ittifak koydukları koalisyon ortağı dahi olmadan gerçekleşen yakınlaşma ve bir kişinin lafına bakılarak ülke ne duruma getirildi. Koalisyonlarda en azından daha şeffaflık vardı oluşturulan komisyonlarda karşılıklı görüşler masaya yatırılıyor ve ülke için ne faydalıysa onun hayata geçirilmesi sağlanıyordu. Koalisyon hani çok kötüydü. Peki o kötüydü de şu anda oluşturulan ittifak koalisyondan daha geri değil mi? Sayın Erdoğan erken seçim açıklamasını yapmadan önce AKP’li Milletvekilleriyle konuşmuştuk ve bize erken seçim beklemediklerini söylemişlerdi. Liderlerinin ne açıklamada bulunacağını o partinin Milletvekilleri bile bilmiyor ve haberleri yoksa gerisini siz düşünün. Hani Millet iradesinin tecelli ettiği yer Türkiye Büyük millet Meclisiydi, Milletin seçtiği Milletvekillerine daha haber verilmeden sadece tek bir kişinin ağzıyla ülkenin geleceği belirleniyorsa nerede kaldı millet iradesi ve demokrasi?

H.Özen- Suriye krizi ve ekonomik dalgalanmalar erken seçime mi sürükledi yoksa?

T. Yıldız Biçer- Biz uzun zamandır maalesef ülke ekonomisinin dibe vurduğunu görüyoruz. Her şeye rağmen iyi niyetli düşünmek istiyorum ve diyorum ki demek ki onlar da bu durumu geçte olsa gördüler. Bir taraftan doların ve avronun sürekli hızlı bir şekilde yükselmesi, ekonomik krizin büyümesi, Suriye krizi ve her geçen gün o bölgede aklınıza dahi getiremeyeceğiniz hareketliliğin yaşanması ve savaş ortamı içerisinde demek ki onlarda artık çıkış yolu bulamadılar ve erken seçim kararı aldılar.

H.Özen- Sayın Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir beka tehdidi yaşıyor mu sizce?

T. Yıldız Biçer- Şayet Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi bir beka tehdidi var ise bu şeffaf bir şekilde açıklanmalıydı. Bunu açıklamadıkları için hepimizin daha çokta halkımızın aklında çeşitli soru işaretleri belirmiş durumda. Şayet bu beka sorunu denilirken FETÖ kastediliyorsa, hani FETÖ’den kurtulmuştuk? Hani her yer temizlenmişti? Beka sorunundan ne kastedilmek isteniyor bu şeffaf ve net bir şekilde kendileri tarafından ifade edilmeli.

H.Özen- Seçimler OHAL devam ederken gerçekleşecek ve bu yönde partinizin de tepkileri var…

T. Yıldız Biçer- OHAL devam ederken seçime gitmek başlıbaşına büyük bir hata. Düşünün yaklaşık 2 yıldır ülkeyi olağan koşullara dahi getiremeyen bir iktidar var ve bu ortamda liderleri tarafından erken seçimin olacağı açıklanıyor. Şayet ittifak ortağı MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli tüm bunlara sessiz kalıyor ve göre göre destek vermeye devam ediyorsa aynı zamanda büyük bir beklenti içerisindedir. OHAL koşullarında öncelikle adil bir seçimin gerçekleşmesinin çok zor olduğunu görüyoruz. OHAL koşullarında yine konuşanın başına vurulacak. Yaşananlardan rahatsız olanlar ve bunu dile getirenler yine hain damgası yemeye devam edecekler. Demokrasi savunanların ise derbest edilmeleri kolaylaşacak. OHAL’i kaldıramamış olunması ve halen devam ediyor olması büyük bir zaafiyet zaten. Gerçek suçluları istisna tutuyorum ama binlerce suçsuz insan da bu süreçte mağdur edildi ve hala beka sorunu çözülmemişse bu ülkede gerçekten de büyük bir vahim durum söz konusudur. Bu mağdur edilen insanların vebali ne olacak? Binlerce kişi açığa alındı, aç, işsiz bırakıldı ama hala bazı şeyler çözülemedi. Bu konuda özeleştiri yapılması gerekmiyor mu?

H.Özen- Siz şu anda Manisa’nın tek kadın Milletvekili ünvanıyla da Mecliste Milletvekilliği görevinize devam ediyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle beraber Milletvekilleri açısından bir yetki sorunu yaşanacak mı sizce?

T. Yıldız Biçer- Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dedik ve bunu en kararlı şekilde savunmaya devam ediyoruz. Erken seçimle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle maalesef egemenlik kayıtsız şartsız milletin olmayacak. Biz bu tehlikeyi 16 Nisan Referandumundan önce defalarca dile getirdik. En son görüldüğü gibi sistem tek bir kişinin hükmü altına alınıyor. Bırakın muhalefet partilileri iktidar partisine mensup Milletvekillerinin bile söz hakkı yok şu anda. 24 Haziran’da daha da geriye gidecek bu. Dolayısıyla Meclis baypas edilecek. Vatandaşın bunu mutlaka sorgulaması ve neden sorusunu sorması gerekiyor. Bizim Cumhuriyetten de önce başlayan demokratik bir mirasımız var. Tek bir kişi çıkıyor ve her şey onun yetkisi altına alınarak insanlar açlıkla terbiye edilmeye çalışılıyor. Ondan sonra da kalkıp bekadan söz ediliyor.

H.Özen- 24 Haziran öncesinde AK Parti ve MHP bir ittifak oluşturarak seçimlere girecek, peki Cumhuriyet Halk Partisi’nin de diğer partilerle ittifakı söz konusu mu?

T. Yıldız Biçer- İttifak nasıl olur? Ya da olur mu olmaz mı o konuda şu an bir şey söyleyemem. Çünkü Genel Başkanımızın ve partimizin yetkili kurullarının bir açıklaması yok ama 24 Haziran seçimlerinde halk ittifakının olacağına inanıyorum. Olması gereken de bu zaten. Halk demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıkılacaksa bunun halk ittifakıyla çözüleceğine inanıyorum.

 H.Özen- Teşekkür ediyor seçimlerin devletimize, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum

T. Yıldız Biçer- Teşekkür eder Ulusal Ajans’a yayın hayatında başarılar dilerim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.