ÖĞRENCİLER EŞİTLİK İSTİYOR

ÖĞRENCİLER EŞİTLİK İSTİYOR

ABONE OL
Haziran 6, 2021 16:10
ÖĞRENCİLER EŞİTLİK İSTİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“BİRİ YER BİRİ BAKAR, KIYAMET ONDAN KOPAR”

Milli Eğitim bakanlığı taşımalı öğrencilere servis ve yemek verirken, kendi imkanlarıyla okullarına ulaşan öğrencilere yemek vermemeye devam ediyor. Milli eğitimin bakanlığının bu tutumu vatandaşlar arasında ayrımcılık olarak değerlendiriliyor.

Milli eğitim bakanlığı taşıma yoluyla eğitime hizmet yönetmeliği ile mahallelerinden okullarına servis hizmeti alan öğrencilerine ayrıca öğle yemeği verirken, kendi imkanlarıyla okullarına ulaşan öğrencilerine yemek hizmeti vermiyor. Vatandaşlar bakanlığın bu tutumunu ayrımcılık olarak değerlendiriyor.

Okullarda eğitim gören birçok öğrenci imkanlarının olmadığından yakınırken, veliler de isyanda. Aynı okulda eğitim gören öğrencilerin bir kısmı öğle yemeği alırken diğer öğrenciler bu ayrımcılığa bir anlam veremediklerini dile getiriyor.

Veliler eşitlik istiyor

Her öğrenci okuyacak sloganıyla, zengin fakir taşımalı, taşımasız öğrenci ayrımı yapmadan kitaplarını dağıtan devlet. Beslenmeye gelince neden yalnızca taşımalı öğrenciye yemek verirken neden diğer öğrencileri görmezden geliyor. Hükümet eşitliği sağlamak istiyorsa, öğrenciler arasında ki bu ayrımcılığa bir son vermeli. Kula’da yaklaşık 1700 öğrencinin taşımalı sistemden faydalanmasının yanı sıra öğle yemeğinden de faydalanması bu ayrıcalığı getirmiş oluyor. Öğle yemeğinden faydalanamayan binlerce öğrenci,  zaman darlığından evine gidememekten şikayetçi. Beslenme gereksinimlerini Kantin’den temin etmek yada aç kalmak zorunda. Bu şartlarda öğrencilerimizin sağlıklı bir nesil olarak yetişmesini nasıl bekleriz. Aynı zamanda bu öğrencilerden iyi bir ders performansı bekleyemeyiz. Okullarına kendi imlanlarıyla ulaşan öğrencilerin velileri, kendi öğrencilerine de yemek verilmesini istiyor. Okulu ile evi arasında ki mesafenin uzaklığından yakınan bir öğrenci velisi, “öğrencim öğle yemeğinde eve gelemiyor. Eve gelse ilk derse yetişemez. Verdiğim harçlıkla karnını doyurmaya çalışıyor. Yemekten geçtik öğle arası eve gelemeyen öğrencilerimizin akıbetini bilemiyoruz. Zaman öyle çok kötü oldu ki öğle arası çocuklarımızın başına bir şey gelmesinden endişe ediyoruz. Devletimiz büyük ve güçlü bir devlet. Hükümetimizde her vatandaşa eşit davranacağız diye beyanatları var. Öğrenciler arası bu ayrımcılığa bir anlam veremiyoruz. Milli eğitim bakanlığının 2018-2019 eğitim öğretim dönemi tüm öğrenciler yemek vermesini bekliyoruz. Hatta bir vatandaş olarak bunu istiyoruz” dedi.

Öğrenci velilerinin gazetemize yapmış oldukları serzenişleri ilçe milli eğitim müdürlüğü ile paylaştık. Kula Milli Eğitim müdürlüğü Konula ilgili velilerden kendilerine de zaman bu konu hakkında şikayet istek ve taleplerin geldiğini, bu talepleri de bir üst makamlara ilettiklerini ifade ettiler. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.