KURS BELGESİ ALMAYAN ÖĞRENCİ SERVİS SÜRÜCÜLÜĞÜ YAPAMAYACAK « Kula Haberleri

22 Ekim 2021 - 19:46

KURS BELGESİ ALMAYAN ÖĞRENCİ SERVİS SÜRÜCÜLÜĞÜ YAPAMAYACAK

KURS BELGESİ ALMAYAN ÖĞRENCİ SERVİS SÜRÜCÜLÜĞÜ YAPAMAYACAK
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 11:40

Resmi Gazete’de yayınlanan “okul servis araçları hizmet yönetmeliği” ne göre öğrenci servis sürücülüğü yapacakların kurs bitirme sertifikası alma zorunluluğu geldi. Servis sürücülerinin yanı sıra öğrenci servis araçlarında Rehber personel olarak çalışacakların da bu kurslara katılması, kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekiyor.

Okul Servis hizmetleri yönetmeliği gereği öğrenci servis sürücüleri ile araçlarda rehber personel olarak çalışacaklardan 2018-2019 Eğitim öğretim döneminde bu belge aranacak. Kula Halk Eğitim Müdürlüğü kursların 2 etaptan oluşacağını, ilk etap kursların 8 Ocak’ta başlayıp 12 Ocak tarihinde sona ereceğini, ikinci etap kursların ise 22 ocakta başlayıp 26 Ocak tarihinde tamamlanacağını duyurdu.

Kursların 30 saatte tamamlanacağını söyleyen Kula Halk Eğitimi Merkez müdürü Mehmet Saracalıoğlu “müdürlüğümüzün açmış olduğu bu kurslara katılarak kurs bitimi yapılacak sınavlarda başarılı olamayan öğrenci servis araç sürücüleri ile rehber personellere Milli eğitim Müdürlüğü tarafından görev verilemeyecek”dedi.

Saracalıoğlu, “Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi almak isteyen 156 kursiyer başvuruda bulunduğunu, kursun tamamlanmasının ardından yapılacak olan yazılı sınav sonrası başarılı olan katılımcılara sertifika verileceğini” söyledi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmenlikte “adı geçen programlar ile bireylerin, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrayarak ulaşım hizmetini gerçekleştirmede bu kurallara uyması, sürüş esnasında iletişimini güçlendirmesi, karayolunda sürüş tekniğine uygun güvenli ve ekonomik araç kullanma ile direksiyon uygulamaları yapabilmesi, trafik kurallarını bilmesi ve uygulaması, trafik kazaları ve oluş nedenleri hakkında bilgi sahibi olması, ayrıca okul taşıtları ve okul taşıtı sürücülerinin sahip olması gereken özellikler ile ilgili bilgi sahibi olması, öğrencilere karşı olumlu tutum ve davranış geliştirmesi, öğrencilerle sağlıklı ve etkili iletişim kurması ile okul taşıtlarıyla öğrenci taşımaya ilişkin genel kural ve ilkeleri bilmesi amaçlanmaktadır. Her iki programın kurs süresi 30’ar saat olarak planlanmış olup içeriklerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya trafik güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bindirme kuralları ile okul taşıtları gibi başlıklara yer verilmiştir” denilmekte.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.