KULA JEOPARKI, TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA TANITIYOR « Kula Haberleri

21 Ocak 2022 - 13:48

KULA JEOPARKI, TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA TANITIYOR

KULA JEOPARKI, TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA TANITIYOR
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 16:15

14 views

41. Avrupa Geopark Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 100’ün üzerinde delegenin katılımıyla Avusturya’nın Karavanke kentinde gerçekleştiriliyor. Türkiye, toplantıda UNESCO’nun Global Jeoparklar ağı’na kayıtlı tek temsilci Kula Volkanik Jeoparkı ile dünyaya tanıtılıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı Kula Jeoparkı,  19-24 Mart 2018 tarihleri arasında Avusturya’nın Karavanke kentinde gerçekleştirilen 41. Avrupa Geopark Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı’nda temsil ediliyor. İki yılda bir gerçekleştirilen Koordinasyon Komitesi Toplantısı’na Türkiye’den Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi’nin de katılımıyla oluşturulan Jeopark Belediyeler Birliği Delegeleri Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Kula Jeopark Koordinatörü Prof.Dr. Tuncer Demir ve Mühendis Yiğit Karakuzu katılarak Türkiye’yi temsil ediyor.

 Kula Jeoparkı’nı yakından tanıyan Avrupa Jeoparklar Ağı Başkanı GGN Association Nilolaos Zouros, UNESCO Temsilcisi Patrick Mc Keever,  Avrupa Jeoparklar Ağı Danışma Kurulu Üyesi  Kristin Raşnes ve Guy Martini’nin konuşmacı olduğu konferanslara katılan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula’nın Türkiye’yi Avrupa Jeoparklar Ağı’nda temsil etmesinden dolayı gurur duyduklarını belirtti. Jeopark Belediyeler Birliği delegeleri, UNESCO Global Jeoparklar konferansı süresince birçok üst düzey yetkiliyle toplantılara katılım gösteriyor. Kula Jeoparkı’nın mevcut durumu ve Jeoturizm açısından gelişimi kapsamında çalışmalarını sürdüren Jeopark Belediyeler Birliği Delegeleri, 24 Mart’a kadar sürecek çeşitli toplantı, araştırma gezisi ve  programlarda Türkiye’yi ve Kula Jeoparkı’nı tanıtacak.

Başkan Tosun;  “Ülkemizi Temsil Etmenin Gurunu Yaşıyoruz”

41. Avrupa Geopark Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’yi temsil etmekten büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula’nın tarihi, doğal harikaları ve kültürel değerleri ile eşsiz bir kent olduğunu söyledi. Başkan Tosun, “Kula Volkanik Jeoparkımız, dünyanın en önemli 100 jeopark arasında gösterilmektedir. Ülkemizde çok zengin doğal ve jeolojik oluşumlar olmasına karşın Avrupa ve UNESCO Global Jeoparklar ağında Kula Jeoparkı’ndan başka Türkiye’de tescilli başka  bir Jeopark yok.  Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda, Jeopark Koordinatörümüz Prof. Dr. Tuncer Demir ile birlikte bu toplantıya katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Üst düzey yetkililerle birçok toplantı gerçekleştiriyoruz, Kula ve Salihli’yi içine alan jeopark sahamız için neler yapabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bu tür toplantılar vesilesiyle  Türkiye’yi ve Kula Jeoparkı’nı tanıtma imkanı bulmuş oluyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.